Department Committees

Awards, Student Scholarships and Internships Committee
NamePositionTerm ends
John Ruberson Chair, Department Head Indef
Lance Meinke Faculty Undefined
Tom Weissling Faculty Undefined
Curriculum and Distance Education Committee
NamePositionTerm ends
Doug Golick Chair, CASNR Curriculum Comm rep Undef
Gary Hein Director of DPH Program Undef
Lance Meinke Faculty Undef
Louise Lynch-O’Brien Undergrad Program Coordinator Undef
Tom Weissling Distance Education Undef
Bob Wright Faculty Undef
Kathy Schindler Office education coordinator Undef
Mia Luong Graduate student representative 2022

Diversity and Inclusion Committee
NamePositionTerm ends
John Ruberson Chair, Department head Undef
Gary Brewer Professor Undef
Ana Vélez Assistant Professor, research Undef
Louise Lynch-O’Brien Assistant Professor, teaching Undef
Lise Pingault Staff/Postdoc representative 2022
Vilma Montenegro Graduate Student representative 2022

Executive Committee
NamePositionTerm ends
John Ruberson Chair, Department head Undef
Gary Brewer Professor, research/teaching Undef
Julie Peterson Associate Professor, off-campus Undef
Ana Vélez Assistant Professor, research Undef
Tom Weissling Associate Professor, teaching Undef
Bob Wright Professor, extension Undef
Graduate Committee
NamePostionTerm ends
Tom Weissling Chair, Graduate Program Director 2023
Judy Wu-Smart Faculty 2022
Troy Anderson Faculty 2023
Susan Weller Faculty 2024

Promotion and Tenure Committee
NamePositionTerm ends
Bob Wright Chair, faculty 2022
Gary Brewer Faculty 2023
Julie Peterson Faculty 2024
Joe Louis Faculty 2025

Safety Committee
NamePositionTerm ends
Erin Bauer Chair, Graduate Lecturer Undef
Kathy Schindler Office Staff Undef
Prince Zogli Postdoc/Faculty Undef
Heena Puri Graduate Student representative Undef
Science Literacy and Recruitment Outreach Committee
NamePositionTerm ends
Doug Golick Chair Undef
Gary Brewer Faculty Undef
Courtney Brummel
Vilma Montenegro
Outreach Coordinator
Grad student representative
Undef
Louise Lynch-O’Brien Undergrad Program Coordinator Undef
Judy Wu-Smart Faculty, Extension Undef
Jennifer Ruyle Museum coordinator Undef
John Ruberson Department head Undef
Kathy Schindler Office education coordinator Undef

Seminar Committee
NamePositionTerm ends
Doug Golick Chair, faculty 2022
Georgina Bingham Faculty 2023
Kyle Koch Faculty 2024
Sajjan Grover Ad hoc Faculty/Postdoc 2022
Andrea Rilakovíc Grad student representative 2022

Undergraduate Committee
NamePositionTerm ends
Louise Lynch-O'Brien Chair, Insect Science Program Coordinator Undef
Troy Anderson Faculty Undef
Autumn Smart Faculty Undef
Julie Peterson Faculty Undef
__________________________ Insect Science Student Member 2022
Wellness Committee
NamePositionTerm ends
Erin Bauer Chair, Graduate Lecturer Undef
Ana Velez Faculty Undef
Marissa Kemp Staff Undef
Vilma Montenegro Graduate student rep Undef
Mia Luong Graduate student rep Undef
Representative to CASNR Faculty Advisory Committee – Erin Bauer (2020-2023)
Representative to IANR Greenhouse Committee – Justin McMechan (2020-2023)
Representative to Faculty Senate – Doug Golick (2020-2023)
Representative to Agricultural Research Division Advisory Council for District 5 (Entomology, Statistics, School of Veterinary Medicine and Biomedical Sciences –  Gary Brewer (2020-2023)